Smoleńsk (2016)

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami, członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia, ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina, dziennikarka pracująca dla dużej komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

W napisach końcowych filmu informacja: Ze względu na ochronę danych osobowych niektóre wydarzenia oraz związane z nimi dane osób zostały zmienione dla potrzeb filmu.
Produkcja: 2013-2016
Premiera: 9 wrzesień 2016

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
dziennikarka Nina


generałowa

operator Mateusz

redaktor

dyplomata

matka Niny

wdowa smoleńska


ojciec Niny

przyjaciel ojca Niny

doświadczony pilot

szef gabinetu prezydenta

nieznajomy

dziennikarz z Chicago

dowódca tupolewa

matka dowódcy tupolewa

ojciec dowódcy tupolewa

prawicowa dziennikarka

dowódca jaka; w napisach imię: Piotr

technik jaka

żona technika jaka

córka technika jaka

córka technika jaka

członkini rodziny ofiary; w napisach imię: Maria

członkini rodziny ofiary

członkini rodziny ofiary

członkini rodziny ofiary

członek rodziny ofiary

członek rodziny ofiary

członek rodziny ofiary

-

-

-

-

ekspert TVM-SAT

autorytet

historyk

dziennikarz TVM-SAT

dziennikarz amerykański

dziennikarz amerykański

dziennikarz amerykański

kobieta z klubu w Chicago

operator tv

kontroler z wieży w Smoleńsku

Rosjanka w Smoleńsku

Rosjanin

rosyjski prokurator

generał komandos

oficer ABW

obrońca krzyża; w napisach imię: Artur

prowodyr napastników

sprzedawca kwiatów

ambasador Gruzji

prezydent Gruzji

Krzysztof, partner matki Niny

generał lotnictwa

córka generała lotnictwa

syn generała lotnictwa

adiutant generała lotnictwa

kierowca generała lotnictwa

szef protokołu dyplomatycznego

Basia, stewardessa samolotu Tu-154

ksiądz na pogrzebie

-

rosyjska tłumaczka

-

-

-

-

-

-

kasjerka w sklepie

-

-

rosyjski pułkownik

-

mężczyzna w sklepie

-

-

stewardessa jaka

-

-

-

-

-

-

-

-

-

prezenterka wiadomości

-

dziennikarka w tv

-

II pilot jaka

w napisach imię: Eugen

-

-

-

-

uczestnik wiecu w Tbilisi

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

dziennikarz TVM

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

kobieta oglądająca telewizję w redakcji TVM; nie występuje w napisach
i inni
Dubbing:
w napisach określenie funkcji: Postsynchrony i gwary

w napisach określenie funkcji: Postsynchrony i gwary

Zurab Pirveli
w napisach określenie funkcji: Postsynchrony i gwary

Igor Szewczenko
w napisach określenie funkcji: Postsynchrony i gwary


W zdjęciach udział wzięły grupy rekonstrukcyjne: GRH "Kampinos", GRH III Okręgu Policji Państwowej komisariat w Radomiu, SRH FORT Gdańsk, Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 Sochaczew, GRH Bemowo Warszawa, GRH "Nałęcz", GRH "Kampinos", SH im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza, Kozienickie SRH, SRH Marienburg, Towarzystwo Pamięci 7-go Pułku Ułanów im. Gen. K. Sosnkowskiego, SRH 4 Pułku Piechoty Legionów Kielce, SRH 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej, Stowarzyszenie "Grupa Wschód", GRH Narew - Stowarzyszenie Grupa Wschód, GRH 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, SRH "Wrzesień 39", SH im. 71 Pułku Piechoty, SGH Zgr. "Radosław", SH Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, GRH 58 Pułku Piechoty, SH "Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich".


Notatki:
Film jest przede wszystkim opowieścią o manipulacji. Pokazuje, co stało się z polską inteligencją. Jak przez te lata propagandy w PRL-u zmieniła się świadomość Polaków, czym naprawdę jest dla nas Rosja. Do tej pory mam w pamięci Andrzeja Wajdę zapalającego tuż po katastrofie, 9 maja 2010 roku, znicze na grobach żołnierzy Armii Czerwonej. Co za pomysł?! To była paranoja – powiedział reżyser filmu Antoni Krauze. [1]
Aktor Jerzy Zelnik, występujący w „Smoleńsku”, powiedział, że „to film, który mówi tyle prawdy, ile na razie jest w naszym zasięgu”. Jan Żaryn, historyk IPN i senator, powiedział po premierze: „ten film powinni zobaczyć wszyscy Polacy”. W podobnym tonie wypowiadał się prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceszef IPN.
Film trzeba obejrzeć wiele razy, teraz jest za dużo emocji i wzruszeń. Bardzo się cieszę, że ten film powstał. Uznaję go za film patriotyczny – podkreślił.[2]
Jeszcze zanim nakręcono pierwsze klatki filmu środowiska związane z pokomunistycznymi agenturami ubeckimi zaczęły pisać o nim źle. Rządząca w ówczesnym czasie ekipa PO (tzw. Platformy Obywatelskiej), która potrafiła wydać miliony z pieniędzy podatników na filmy oplujwające Polaków („Pokłosie” najlepszym dowodem) nie wspomogli twórców filmu o największej tragedii polskiej od czasów II wojny światowej nawet jedną złotówką. Twórcy musieli wręcz żebrać o pieniądze wszędzie, gdzie tylko mogli znaleźć wsparcie, dlatego jego produkcja trwała kilka lat i w dodatku przez cały czas była pod ogromną presją czarnej propagandy ze strony tychże pokomunistycznych agentur. „Gazeta Wyborcza” posunęłą się nawet do tego, że stwierdziła iż jej reporterów wyrzucono z kina (twórcy słusznie nie zaprosili żadnego z propagandzistów piszących dla GW i innych antypolskich ścierw, a oni sami nie chcieli zapłacić za bilety, więc logiczne jest, że  nie zostali wpuszczeni do kina). Różne rzeczy już Polacy wdzieli, ale takiej akcji, w której funkcjonariusze Michnika są wyrzucani z kina, by za chwilę pisać recenzję filmu (którego przecież nie widzieli!), to jeszcze nie było. [3] A to tylko jedna z wielu medialnych oszustw, jakie antypolskie środowiska ubeckich ścierw i ich agentury rozpetały wokół tego filmu.
Polska oraz Polacy dają się bardzo łatwo rozgrywać i są rozgrywani. Zarówno przez liderów partyjnych, którzy wciągają w ten mechanizm masy, licząc na poparcie, jak i przez Rosję, która wciąż jest w posiadaniu wraku. [...] Patrzę na Smoleńsk jak na ostatni akord II Wojny Światowej. Tam przecież zginęli najwyżsi rangą reprezentanci polskiego narodu, którzy lecieli by oddać cześć elitom pomordowanym w Katyniu. – powiedział po filmie Kornel Morawiecki. [4]IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.171120

(POL) polski,


[1] „Smoleńsk” to film o tym, co stało się z polską inteligencją
[2] Uroczysty pokaz filmu „Smoleńsk”
[3] Idę do kina na „Smoleńsk” i to z całą rodziną! – GW i TVN rekomendują
[4] Smoleńsk jak ostatni akord II Wojny Światowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz